На Институту Пастеур, у Алжиру, од 13. до 17. октобра 2019. године, одржана је радионица са називом “Увод о мапирању и моделирању”. Радионицу су заједно организовали пројекат MediLab Secure радна група 3 медицинска ентомологија и домаћин радионице, Институт Pasteur из Алжира.
Опширније
ЈУ Ветеринарски институт „Др Васо Бутозан” Бања Лука је учествовао на првој обуци у оквиру имплементације друге фазе MEDILABSECURE ПРОЈЕКТА (http://www.medilabsecure.com/home.html). Обука је оџана на Пољопривредном факултету у Новом Саду, од 16-19. септембра под називом: „Regional training on vector identification and surveillance”.
Опширније
Босна и Херцеговина у сарадњи са Чешком развојном агенцијом од 2017. године реализујe пројекат, вриједан милион евра, како би се ојачао систем контроле сигурности хране у БиХ. Пројекат је у потпуности усклађен са препорукама Европске комисије у области хране, а главна сврха овог пројекта је да допринесе унапређењу система сигурности хране. Очекивано трајање овог пројекта је три године.
ЈУ Ветеринарски институт РС ”Др Васо Бутозан” активно учествује у реализацији једног дијела овог пројекта: Training on improving implementation of national Salmonella control program – Laboratory part, односно у успостављању међулабораторијског упоредног испитивања Salmonella spp. у фецесу живине у БиХ. Сваки корак овог пројекта, од теоретског до практичног дијела, под надзором је колега из Државног ветеринарског института Чешке Републике из Прага, др Tomáš Černý и др Kateřina Kučerová.
До сада су одржане 3 обуке представника ЈУ Ветеринарског Института РС ”Др Васо Бутозан”, спец. Тање Илић, двм и Дејане Крнета, двм, од тога једна обука у Државном ветеринарском институту у Прагу, а двије у лабораторији ЈУ Ветеринарског института ”Др Васо Бутозан” у Бања Луци.
Државни ветеринарски институт Чешке Републике у Прагу
Обука се састојала од више дијелова, и то: припрема, контаминација и успостављање стабилности узорака за међулабораторијско упоредно испитивање; обука из методе ИСО 6579-2: Microbiology of food and animal feed – Horizontal method for the detection, enumeration and serotyping of Salmonella – Part 2: Enumeration by a miniaturized most probable number technique; аглутинација изолованих типова салмонела; разликовање вакциналаних и ‘дивљих’ сојева салмонела; припрема попратне документације и статистичка обрада података након достављених резултата од стране лабораторија које учествују у међулабораторијском упоредном испитивању
Учешће у шемама међулабораторијских упоредних испитивања је јако важан аспект екстерне контроле квалитета лабораторијских резултата и недвосмислене потврде компетентности лабораторија. Поред интерне контроле квалитета, упоредна, екстерна, провјера стручности је и захтјев стандарда ISO 17025, што нам све говори о великој важности овог пројекта, а самим тим и учешћа ЈУ Ветеринарског института РС ”Др Васо Бутозан” и других лабораторија у остварењу заједничког циља, а то је јачање система контроле салмонеле у примарној производњи на живинарским фармама, а самим тим и безбједности хране у Босни и Херцеговини.
Опширније
На Копаонику је 22-25.9.2019, у организацији Института за хигијену и технологију меса из Београда одржана 60. међународна конференција индустрије меса. На скупу су учествовали многи домаћи и страни стручњаци који су кроз своје реферате изнијели најновија научна сазнања, највише из области месне индустрије.
Опширније
Дана 10.09.2019. године, представници ЈУ ВИРСВБ др Слободан Дојчиновић спец. др вет. и др Бојан Голић спец. др вет., присуствовали су научном скупу „Превенција данас за здравије сутра“, одржаном у Зеници, у организацији Института за здравље и сигурност хране из Зенице и Хрватског ветеринарског института из Загреба. Теме скупа су биле проблеми антимикробне бактеријске резистенције и бруцелоза, а предавачи стручњаци Хрватског ветеринарског института.
Када је у питању бруцелоза, указано је на константан проблем који изазива ова зооноза, како код животиња, тако и људи. Болест је присутна већ дужи низ година у БиХ, изазивајући велику материјалну штету у сточарској производњи и узрокујући клиничка обољења великог броја људи. Приказани су подаци о броју заражених стада, обољелих људи, стању бруцелозе у региону, анализирани су досадашњи резултати надзора над бруцелозом и вакцинације преживара и приказане могућности и специфичности дијагностике бруцелозе код животиња. Као највећи проблем истакнута је слаба контрола кретања малих преживања (номадска испаша оваца), мали проценат вакцинисаних јединки и слабе и споре реакције надлежних органа у случајевима заражених стада. Као закључак наведена је потреба масовне и свеобухватне вакцинације стада, потпуна контрола кретања животиња, боља комуникација на институционалном нивоу између ветеринарске и хумане медицине, као и јачање лабораторијских капацитета за дијагностику бруцелозе.
Опширније