Институт у новом пројекту којим се подстиче успјешност полинацијског сервиса у Европи
EU COST Action: FA1307
http://www.cost.eu/COST_Actions/fa/Actions/FA1307
У Риму је 4.-5. 11. 2014. одржан први састанак, пројекта ЕУ COST акције која ће се у слиједеће четири године бавити проблематиком спријечавања губитака дивљих и домаћих опрашивача у пољопривредној производњи кроз различите начине техничке, стручне и научне сарадње представника водећих институција у овој области великог броја земаља учесница (31 до сада) из земаља чланица ЕУ, трећих земаља али исвих других земаља које покажу интерес за ову активност.
Са циљем очување биодиверзитета, заштите опрашивача и система опрашивања инсектима, оптимизације дијела законодавства које регулише неке агротехничке поступке који угрожавају опстанак полинатора, представници земаља,биће заокупљени утврђивањем научних чињеница које ће требати евидентно потврдити хипотезу: да ли је услијед различитих утицаја на околиш, полинацијски систем глобално угрожен?
Присуство међународних организација: FAO, IUCN, ЕU и NFU, представника индустрија (Сyнгента, Копет, Баyер, БиоБест ) и представника различитих удружења за заштиту произвођача дају шири оквир интересовања у овом пројекту.
Активност се проводи кроз подјелу рада у четири интересне групе које су дефинисане каo:
- Користи од полинацијског система;
- Начин остваривања полинацијског сервиса;
- Акције на умањењу губитака полинацијског сервиса;
- Узроци који доводе до губитака опрашивача;
Главни координатор акције је проф. Кос Биесмеијер (Холандија ) а његов замјеник је проф. Петер Неуман (Швајцарска). Представници Босне и Херцеговине у акцији ФА1307 су проф. др ГорданаЂурић и др ВиолетаСантрач.
Задатак је да се у акцију уведе већи број заинтересованих сарадника који ће у слиједеће четири године сарађивати у пројекту и на тај начин потакнути активности на бољој артикулацији овог проблема у Босни и Херцеговини, јер колико се до сада сазнаје, у овојобласти, осим везано за губитке код медоносне пчеле, није било службено објављених података о угрожености полинације у било којој пољопривредној грани која од овог сервиса зависи.
Наслов скупа: „Супер-Б састанак“
Састанак радних група WГ 1-WГ 4
Био је ово врло квалитетан скуп, технички добро припремљен, са доста стручних интеракција и са дефинисаним правцима активности. Јасно је колико су неке земље отишле далеко у изградњи “капацитета” за активносту овом дијелу очувања околиша.
Већ за март мјесец 2015. планирана је радионица “Супер Б” у Бриселу за представнике из земаља који имају утицаја на израду закона у обиму који покрива „Супер Б“.
ЈУ Ветеринарски институт Републике Српске „Др. Васо Бутозан“ Бaња Лука