Посјета научном скупу „Превенција данас за здравије сутра“
Дана 10.09.2019. године, представници ЈУ ВИРСВБ др Слободан Дојчиновић спец. др вет. и др Бојан Голић спец. др вет., присуствовали су научном скупу „Превенција данас за здравије сутра“, одржаном у Зеници, у организацији Института за здравље и сигурност хране из Зенице и Хрватског ветеринарског института из Загреба. Теме скупа су биле проблеми антимикробне бактеријске резистенције и бруцелоза, а предавачи стручњаци Хрватског ветеринарског института.
Када је у питању бруцелоза, указано је на константан проблем који изазива ова зооноза, како код животиња, тако и људи. Болест је присутна већ дужи низ година у БиХ, изазивајући велику материјалну штету у сточарској производњи и узрокујући клиничка обољења великог броја људи. Приказани су подаци о броју заражених стада, обољелих људи, стању бруцелозе у региону, анализирани су досадашњи резултати надзора над бруцелозом и вакцинације преживара и приказане могућности и специфичности дијагностике бруцелозе код животиња. Као највећи проблем истакнута је слаба контрола кретања малих преживања (номадска испаша оваца), мали проценат вакцинисаних јединки и слабе и споре реакције надлежних органа у случајевима заражених стада. Као закључак наведена је потреба масовне и свеобухватне вакцинације стада, потпуна контрола кретања животиња, боља комуникација на институционалном нивоу између ветеринарске и хумане медицине, као и јачање лабораторијских капацитета за дијагностику бруцелозе.
По питању антимикробне резистенције, у првом плану истакнут је проблем свеприсутније антимикробне резистенције бактерија на све већи број антибиотика, који тренутно у свијету доводи до 20.000 смртних случајева годишње код људи, а пријети да до 2030. године тај број буде 10 милиона. Појава резистенције је узрокована великом и неконтролисаном употребом антибиотика, како у ветеринарској тако и у хуманој медицини, при чему су анализе показале да у стварању антимикробне резистенције код људи, подједнако учешће имају употреба антибиотика код животиња и код људи. Велики проблем је употреба антибиотика као стимулатора раста, при чему мале дозе, као што је познато, доводе до стварања антимикробне резистенције. Као посебан проблем наведена је истовремена употреба већег броја антибиотика код животиња, али и давање антибиотика животињама (кућним љубимцима) који су резервисани искључиво за људе. У ЕУ је одавно забрањена употреба антибиотика у ове сврхе, у САД тек однедавно, али у државама Азије није. Као резултат антимикробне резистенције, за поједине бактеријске болести код људи постоји свега неколико ефикасних антибиотика, па постоје назнаке да ће, због спречавања даљег настанка реистенције, доћи до забране употребе одређених група антибиотика у ветеринарској медицини. У државама чланицама ЕУ постоје државни, али и ЕУ програми контроле антимикробне бактеријске резистенције, у оквиру којих се врши велики број лабораторијских испитивања (нпр. У Републици Хрватској у периоду 2014-2018. година, када су у питању кућни љубимци, испитано је око 3.000 узорака поријеклом од различитих животињских врста, од чега око 1.500 од паса). Као закључак је наведена потреба строге контроле употребе антибиотика, како у ветеринарској тако и у хуманој медицини (искључиво на рецепт), активности на повећању свијести о посљедицама антимикробне бактеријске резистенције, као и примјена превентивних и профилактичких мјера на фармама животиња и побољшању услова смјештаја и исхране.
С овим у вези, ЈУ ВИРСВБ је активно укључен у борби против бруцелозе, кроз припрему програма контроле, учешћем у научним и стручним скуповима и лабораторијску дијагностику. Укупно има пет акредитованих метода за дијагностику бруцелозе (Rose Bengal, реакција везивања комплемента, iELISA, cELISA, Real Time PCR).
Када је у питању антимикробна бактеријска резистенција, ЈУ ВИРСВБ до сада није предузимао значајније активности по овом питању, осим мањег броја експерименталних истраживања. За наредни период планирано је увођење метода у рутински рад за утврђивање антимикробне резистенције (диск дифузиона метода, Е тест, микродилуциона метода).