Највећа епидемија високо патогеног птичјег грипа (HPAI-H5N1) у Европи!
Високо патогеним птичјим грипом је ове јесени за 35% више заражених фарми него у јесен 2021. године.
Болест је идентификована у 37 европских земаља, на 2.467 фарми, а усмрћено је 48 милиона јединки живине (кокоши, патке, гуске, ћурке). Томе треба додати и велики број превентивно усмрћених јединки на фармама око жаришта болести (извор: ECDC- Европски центар за контролу болести). У Холандији је уништено скоро 4 милиона кокошkи, ћурки и патака, а у Француској око 16 милиона. Само у септембру ове године је регистровано око 400 жаришта у 18 европских земаља. Вирус је утврђен код дивљих водених птица (лабудови, патке) за које се сумња да су извор и преносиоци заразе.
Запажено је да је зараза трајала и током љета, а појачала се током јесени па и зиме.
Додатну бригу задаје и чињеница да су актуелним сојевима птичјег грипа заражене лисице, јазавци и видре. Није забиљежено заражавање људи овим сојевима, али се налаже стална контрола, а посебно људи са и око заражених фарми.
Води се полемика да ли да се уведе вакцинација живине или да се око већих водених површина затворе фарме живине, а на осталим повећа степен биосигурности.
Најновији подаци (од прекључе): од 19.9. до 20.12.2022. забиљежено је 1.184 жаришта; 565 дивљих птица; 619 фарми; 28 земаља.
Припремио: Проф.др Драго Н. Недић (22.12.2022)