Азијски стршљен (Vespa velutina nigrithorax)
Пише: Др Виолета Сантрач, ЈУ Ветеринарски институт Републике Српске „Др Васо Бутозан“ Бања Лука
Vespa velutina nigrithorax је инвазивна врста инсекта која се из Азије 2004. године населила први пут у области Бордоа (Француска), а до данашњих дана проширила се на територије Белгије, Шпаније, Португала, Италије и Грчке гђе чини значајне штете пчелињим заједницама. Ови стршљенови убодом нападају пчеле излетнице на повратку у кошницу. Уплашене таквом врстом напада оне остају у кошници, не излећу и онда се суочавају са недостатком хране. Крајем сезоне стршљенови показују типичне масовне упаде у кошницу приликом чега лако оробе слабе заједнице, убију их и несметано се наставе хранити тијелима пчела и резервама хране у кошници. Пчеле за овакве нападе немају природне механизме одбране. Vespa velutina (wikimedia.org)
Колико је познато, за сада, на територији Босне и Херцеговине није било потврде о присуству азијског стршљења, те користим прилику скренути пажњу пчеларима (уколико на својим пчелињацима примијете „чудне“ врсте стршљена) да нас о томе обавјесте. Морфолошка идентификација инсекта није тешка. У Француској постоји референтна лабораторија ЕУ за болести и наметнике пчела, која је у могућности потврдити припадност врсти. Климатске карактеристике Босне и Херцеговине, као и сусједних земаља омогућавају успјешно насељавање азијског стршљена.
АpisShield® је производ компаније „Вита“ којег је патентирао и именовао, првобитно као Апибург, грчки професор Михаел Ифантидис. Ефикасност клопке за стршљена годинама је била испитивана на територији Француске и Грчке. Првобитно конструисана за азиjског стршљена, „клопка“ се показала ефикасном у борби против наметника какви су осе, воштани мољци а могуће је користити и као средство за контролу пада варое. Клопка не може хватати лептире и осолике мушице, тако да су ове врсте полинатора безбједне.