Упутство за правилно узимање млијека за бактериолошку претрагу
Активности које спроводи стручни кадар Ветеринарског института „Др Васо Бутозан“ Бања Лука везани су за контролу и превенцију сљедећих болести говеда:
Бовина спонгиоформна енцефалопатија
Бовина спонгиоформна енцефалопатија је први пута регистрована у Енглеској 1986. године. Епидемиолошка истраживања су указала да је обољење почело да се јавља раних осамдесетих година. Болест је фатална и изазивају је приони. Појам прион је произашао из акронима Proteinaceus infectious particle. Приони могу да се изолују из људи и животиња, а могу да се пренесу различитим врстама лабораторијских и других врста животиња. До данас је установљено да су све епидемије/епизоотије проузроковане заједничким извором: контаминисаном храном. Наиме, сматра се да је болест настала услед исхране крава коштаним брашном оваца које су биле обољеле од скрејпија. Клиничку слику карактеришу нервни симптоми: тремор, хиперсензитивност, хиперестезија уз агресивно понашање животиње, неприродни ставови, смањење млијечности и прогресивно слабљење животиње. У лабораторијама за патологију и ТСЕ Института се редовно спроводе акредитоване дијагностичке процедуре Western blot и PrioSTRIP техника. Као материјал за испитивање служи искључиво продужена мождина говеда.
Ензотска леукоза
Ензотска леукоза је вирусна инфекција говеда свих старосних узраста која протиче асимптоматски. Код 30% крава старијих од три године јавља се перзистентна лимфоцитоза, а у мањем броју лимфосаркоми у унутрашњим органима. Вирус ензотске леукозе спада у род делтавируса, фамилију ретровирида. Резервоари вируса су обољеле животиње, тако да једном инфицирана животиња представља извор заразе цијелог живота. Слабо је контагиозно обољење. Вирус се шири споро и не прелази на сусједна стада. Пријемчиве су све врсте животиња, а брзина хоризонталног ширења обољења зависи и од зоосанитарних услова на фарми. Клиничка слика је неспецифична, понекада могу да се запазе туморозне творевине на лимфним чворовима, поткожју и унутрашњим органима. Институт је акредитовао ЕЛИСА тест за дијагностику ензотске леукозе у Републици Српској.
Бруцелоза говеда
Бруцелоза говеда је хронично, инфективно систематско обољење изазвано бактеријама рода Brucella које условљава значајне економске штете у сточарству. Најчешће се ради о инфекцији изазваној са B. abortus. Бруцелоза, говеда, као и бруцелоза оваца и коза је зооноза. У регионима у којима се говеда држе са овцама може да настане инфекција са B. melitensis. Бруцелоза се јавља на свим континентима, а резервоари су инфициране животиње. Према правилима, основни симптоми бруцелозе говеда су побачаји у периоду од 5 до 9 мјесеци гравидитета. У Ветеринарском институту су акредитоване сљедеће методе дијагностике бруцелозе: Rose Bengal, iELISA и cELISA тестови.
Q грозница
Q грозница је зооноза коју изазива интрацелуларна грам негативна бактерија Coxiella burneti. Kод животиња најчешће изазива клинички инапарентну инфекцију док се код људи манифестује у виду септикемије, атипичне пнеумоније, хепатитиса, ендокардитиса, тешке главобоље, боловима у мишићима. Q грозница је најчешће установљена код оваца и коза, затим код говеда, а ређе код коња, паса и живине. Узрочник је отпоран у природи и преноси се преко вектора (крпељи), док инфекција настаје људи настаје углавном аерогено. Акредитована метода у Ветеринарском институту за дијагнозу болести је iELISA серолошки тест.